Minu poolsed soovitused, mis ei pretendeeri apsoluutsele tõele, aga ehk on kellelegi abiks.

Kui soovid oma majapidamisse osta lapiteki, siis arvesta, et eelkõige sobib lapitekk voodikatteks. Sellisele voodile, mis ülestehtult  öiseid magajaid ootab. Aga mitte suletud ukse taga – imetlemist vajab Sinu ilus tekk ju ka! 🙂 Enamasti on lapitekk õmmeldud puuvillasest riidest, mis on teadupärast kortsuv ja ,olenevalt heledusest, kergesti määrduv. Seetõttu ei talu ta hästi peal pikutamist ja trallimist. Sellisel juhul tuleks valida vastupidavam ja vähemkortsuv materjal (teksa, mööbliriie, kardinakangas). Lapitekki ostes tunne huvi, kas kangad on enne õmblemist läbi pestud. Läbipesemata kangad tõmbuvad pesus kokku ja teevad seda erinevalt, mistõttu peale pesu ei pruugi tekk enam ilus välja näha.

Soovitav oleks esimest pesu võimalikult edasi lükata. Niiskuse toimel vatiin läheb õhukeseks ja tekk kaotab oma kohevuses. Minu kogemuse järgi juhtub see ajapikku paratamatult. Pesuprogramm peaks olema võimalikult õrn, väljaväänamist tuleks vältida. Kõige parem on riputada tekk tuule kätte nõrguma. Voodikatteks ei ole vaja paksu vatiiniga tekki.

Kui oled otsustanud lapiteki kasuks, pead arvestama selle üpris suure hinnaga. Töötunde kulub ju teki valmimiseks palju, lisaks materjal. Näiteks võib tuua teki, mille suurus on 220 X 220 cm. Juba selle tagumiseks küljeks kulub 150 cm laiust kangast 5 meetrit. Puuvillase riide meetrihind algab 7 EUR -st.  Mida väiksemaid detaile sisaldab teki pealis, seda rohkem on tööd. Üldjuhul vajab iga väiksemgi õmblus kohe ka triikimist. Lihtsalt ruutudest tekki või palkmajatehnikat on üldjuhul kergem õmmelda, kui moodustada diagonaalsete või kaarjate õmblustega kujundeid. Eriti aeganõudev on hullulapitehnika, mis on süsteemita kildudest kokku pandud.

Hinna kujunemises mängib suurt osa ka teppimistehnika. Kallid tulevased tekiomanikud, vaadake tepingut! Mõnda lapitekki näitusel või kaupluses nähes on see teine asi, mida otsekohe uurin (esimene on teki üldmulje – värvid ja muster) . Kõige aeganõudvam ja kallim on mõistagi käsitsiteping. Masintepingu puhul  loeb korrektsus ja tepingu tihedus. Mida suuremat koormust peab tekk taluma (lastetekid näiteks), seda tihedam peaks teping olema, et tekk võimalikult kaua kaunis püsiks ja mängudele ja pesemistele vastu peaks. Laste- ja beebitekid peaksid olema käele mõnusad katsuda.

Lastetekkideks ja mängutekkideks on minu kogemusel mõnusad fliistekid, kuhu annab toredaid pilte peale aplitseerida ja mis kannatavad pesemist väga vapralt, enne kui topiliseks lähevad. Tihe teping neile ei sobi. Aga nad ei kortsu nagunii.

Kui on soov saad mitte voodikatet, vaid mõnusalt ümbervõetavat tekki (telerit vaadates näiteks), siis sobivad hästi taaskasutuskangad (mida pehmem ja läbipestum seda parem).

Ja lõpetuseks – arvesta, et igasse töösse on pandud tükike tegija südant ja mõtteid. Võin öelda, et kõik minu tekid on sündinud kõige parema energiaga, mida oskan ette kujutada. Oska seda hinnata.

 

 

Kommenteeri