Olen õmmelnud lapitekke üle kümne aasta. Ikka aina õppides. Siiski arvan, et võiksin anda mõned soovitused algajaile, lähtuvalt enda kogemustest.

Sul peab olema aega. Suurele voodile katte õmblemine (kui kõik materjal on olemas) võtab aega minimaalselt nädala. Aga need on 12 tunnised tööpäevad! Kindlasti on olemas väledamaid meistreid, au neile, mina nende hulka ei kuulu.

Sul peab olema kannatust. See töö peab Sulle meeldima, nautima peaks iga etappi. Vägisi või halva energiaga ei peaks tööd tegema.

Sul peab olema ruumi. Mõtle sellele, et sul peab olema vaba põrandapinda veidi rohkem teki lõplikust suurusest.

Sul peavad olema töövahendid. Pean silmas lõikematti ja -ketast. Mis ei ole just odavad. Esimese teki jaoks saad äkki laenutada. Kääridega nii täpselt lõigata on raske. Aga paar millimeetrit ebatäpsust võib kogu teki kiiva tõmmata.

Mõtle, milleks sa teki õmbled. Kas müügiks või kingituseks (kasuta uusi kangaid) või endale – kasuta julgelt taaskasutusmaterjale – see teeb rõõmu!

Puuvillased uued kangad pese enne  läbi! Ära mine kergema vastupanu teed!

Sul peab olema hea auruga triikmasin – see on põhiline töövahend õmblusmasina kõrval. Kõik õmblused tuleb korralikult maha triikida. Kui kangal on murdejooned, tuleb need aurutada välja enne õmblemist. Vahel ei piisa ka sellest, siis lõika see koht lihtsalt välja.

Arvesta, et idee maksab! Ära tee koopiaid! Või kui see on su eesmärk, et tahad samasugust tekki, siis ära eksponeeri seda “enda omana”, viita algallikale! Nii on käsitöömaailmas korrektne, viisakas ja aus.

Ära alahinda tepingute tähtsust. See on üks, mida nende aastatega õppinud olen. Ära luba endale lohakat tepingut. Ole loominguline, katseta uusi mooduseid. Ära karda käsitsitepingut (muretse 2 sõrmkübarat!), et esimestest töödest rõõmu tunda, on see parim.

Jõudu tööle! 🙂

 

6 kommentaari : “Kui otsustad õmmelda lapiteki”

 • Jaana says:

  Mõningane õpetus kulub algajale alati ära. Tänan!

 • Kylaline says:

  Olen väga nõus, mis puudutab n.o autoriõigusi. Mina olen käsitööst elatuja ja ka sageli tundnud, kuidas minu ideed kasutatakse. Ja autorist ei sõnagi. See tekitab paljaksvarastatu tunde.
  Aga see kirjutis tekitab isu proovida üks lapitekk teha. 🙂
  Väga mõnusad tööd ja tore blogi!

 • pille says:

  Tere! Minul küsimus seoses lapiteki sisu osas. Mis te täiteks olete pannud. Oma esimese lapiteki tegin õe lapsele põrandal mängimiseks ning sisuks sa vatiin. Samas kuna vatiin vajub ära, siis nyyd on see maru õhuke. Oleksin tänulik soovituste eest!

 • admin says:

  Tere Pille! Mina olen kasutanud ainult mahulist vatiini. Neid on ka väga erinevaid. Kõige paremad on hästi vormishoidvad ja veidi jäigemad. Samuti meeldib mulle sellise sileda pealmise kihiga mahuline vatiin, mis on küll 2X kallim. Enamasti beebitekkidele kasutangi paksemat, suurtele voodikatetele õhemat vatiini. Põrandatekiks tehtud päikese ja mesimummidega tekk on fliisist, mis ise juba paks materjal, vahele paks vatiin ja alumiseks riideks flanell. See kombinatsioon õigustas end ja elas üle kahe lapse mängud.
  Diivani-tugitooli katete tarvis õnnestus mul saada mööblitööstuse jääke – eriti paksu ja tugevat vatiini. Praegu kasutaksin ka põrandateki tegemiseks nimelt seda. Aga ettevaatust, et õmblusmasinale häda ei tee 😉

 • KodanikN says:

  Mul on üks suur fliisist tekk. Mõtlesin, et tuuniks seda ja teeks lapiteki. Või annab sellest midagi muud teha?

  • admin says:

   Fliis on üsna mõnus materjal õmblemiseks. Ma küll ei tea, mis värvi jne ja mida ise sooviksid proovida. Aplitseerida saaks peale figuure või kujundeid. Mina ilmselt juba valmis teki puhul kasutaksin seda varianti.

Kommenteeri